برتری ها و ویژگی های لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن از زمانی که تولید شده تا به امروز به انواع متنوعی دیده می‌شود. به دلیل کارایی بالا و مشخصه‌های خاصی که این لوله‌ها دارند بسیار مرود استقبال مردم قرار گرفته‌اند. مزایای لوله پلی اتیلن خیلی بیشتر از معایب آن است که در این متن قصد داریم به برتری‌های این نوع لوله بپردازیم.

با پیشرفت تکنولوژی و ساخت فرآورده های نفتی که یکی از مهم ترین محصولات آن لوله های پلاستیکی است. جایگزین لوله فلزی چدنی و استیل که در گذشته به کار می رفتند شده است. از معایب لوله های فلزی زنگ زدن و خوردگی ،وزن بالا ، حمل و نقل و نصب دشوار و طول عمر کم می باشد.

لوله پلی اتیلن با ضخامت های مختلف برای امور متنوعی طراحی و ساخته می شود. مقاومت بالا در برابر خوردگی و شکستگی به ویژگی امکان انتقال مواد بهداشتی مانند آب شرب سبب شده تا این نوع لوله از پرکاربرد ترین لوله ها و اتصالات باشد.

مزایای لوله پلی اتیلن

وزن سبک

این لوله ها نسبت به لوله های فولادی دارای وزن بسیار کمتری است. در نتیجه حمل و نقل و نصب آن ها آسان تر است و با هزینه کمتری انجام می شود.

خاصیت انعطاف پذیری

این ویژگی سبب سهولت نصب این لوله ها و نیاز به کاربرد اتصالات پلی اتیلن کمتر می گردد. شعاع مجاز خمش لوله پلی اتیلن به طور متوسط 20 برابر قطر خارجی آن است.

مقاوم در برابر ضربه و فشار

این نوع از لوله ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و به سادگی دچار ترک یا شکستگی نمی شوند. از این جهت برای انتقال مایعات و سیالات بین شهری گزینه بسیار خوبی می باشند. لوله ها پلی اتیلن در برابر فشار ناشی از حرکت خودروهای سنگین و ضربات ناشی از افتادن اشیاء سنگین کاملا محفوظ و مقاوم هستند.

مقاوم در برابر زلزله

با توجه به میزان ضریب کشش بالا در مواد پلی اتیلن و استحکام کافی در برابر فشار ضربه ای دارد. لوله پلی اتیلن مقاوت در برابر زمین لرزه و جا به جایی لایه ها خاک نشان می دهد.

هزینه پایین تعمیر و نگهداری

از دیگر مزایای لوله پلی اتیلن این لوله ها در یک بازه زمانی طولانی نیاز به تعمیر ندارند. و در صورت نیاز به تعمیر این کار با هزینه پایین امکان پذیر خواهد بود. این در حالی است که تعمیر لوله فولادی با مشکلاتی همراه بوده است.

مقاومت بالا در برابر اشعه فرابنفش

لوله پلی اتیلن از معدود محصولاتی است که به واسطه تحقیق و توسعه توانسته است مواد آن را در مقابل اشعه ماورا بنفش خورشید مقاوم نماید. به سبب تجهیزات و تولید مدرن مقاومت لوله پلی اتیلن در برابر خورشید بسیار بالا رفته است.

طول عمر بالا لوله پلی اتیلن

خواص بالا به همراه نوع ساختار مولکولی لوله های پلی اتیلن که تجزیه ناپذیر می باشند. سبب شده تا طول عمر لوله های پلی اتیلن بسیار بالا باشد. نوعی از این لوله با استاندارد PE100 که برای انتقال بین جاده ای مواد شیمیایی یا بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد عمر مفیدی بیشتر از 15 سال دارد.

جمع شوندگی

خاصیتی که در طی تغییر فصول و انبساط و انقباض مطرح می شود، لوله های پلی اتیلن نسبت به سایر لوله ها از خاصیت جمع شوندگی مناسب تری برخوردار هستند.

مقاوم در برابر خوردگی الکترولیتی

این خاصیت بیشتر زمانی مهم می شود که لوله در مجاورت آب دریا قرار می گیرد. زیرا ترکیب هوا و آب دریا برای لوله های فلزی باعث خوردگی شدید می شود. و لوله های پلی اتیلن در برابر این خوردگی مقاوم هستند.

اتصال مستحکم و بدون نشتی و درعین حال منعطف

بدلیل اتصال قوی الکتروفیوژن یا جوش لب به لب توسط دستگاه جوش الکتروفیوژن یا اتصال با فلنج این خاصیت بوجود می آید.

جمع بندی

با توجه به توضیحات قسمت بالا و مزایای لوله پلی اتیلن که بیان شد دلیل استفاده و کاربردی بودن این نوع لوله در صنایع مختلف لوله کشی می باشد. که از پرکاربردترین نوع لوله در صنعت لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان و یا انتقال مواد مایع بین جاده ای می باشند. مجموعه تکنوپایپ از تولید کنندگان برجسته در زمینه لوله و اتصالات پلی اتیلن در سطح کشور می باشد که محصولات با کیفیت با قیمت مناسب به بازار عرضه می نماید

 

جدیدترین مطالب

لوله کاروگیت چیست؟

لوله کاروگیت لوله دوجداره کاروگیت، لوله پلی اتیلن کاروگیت، لوله کاروگیت، لوله دوجداره، لوله

دسته بندی ها
مطالب مرتبط
لوله کاروگیت لوله دوجداره کاروگیت، لوله پلی اتیلن کاروگیت، لوله کاروگیت، لوله دوجداره، لوله کنگره‌ای و ….. همگی نام لوله‌ای است که از دو لایه پلی اتیلن تشکیل شده
جوشکاری لوله پلی اتیلن و توضیحاتی در خصوص این فرایند : پلی اتیلن از ساده ترین ، ارزان ترین و پر مصرف ترین مواد پلاستیکی